Moszkva szerint már áll az új vasfüggöny
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy új „vasfüggöny” ereszkedik le Oroszország és a Nyugat között, írja az Al Jazeera.
Moszkva februári döntése, miszerint megtámadja Ukrajnát, megindította az európai védelmi és biztonságpolitika átalakítását, a NATO történelmi jelentőségű skandináv bővítését eredményezte, súlyos szankciókat vezetett be az orosz árukkal és szolgáltatásokkal szemben, és az egész kontinensen megerősítette az oroszellenes hangulatot.
Az orosz külügyminiszter fehéroroszországi látogatása során elmondta, hogy „megkezdődött” az új vasfüggöny lezárásának folyamata Oroszország és nyugati szomszédai között.
„Ami a vasfüggönyt illeti, az gyakorlatilag már a helyére kerül” – mondta Lavrov.
„Csak óvatosan viselkedjenek” – mondta a nyugati országok Oroszországgal való új viszonyáról.
Lavrov hozzátette: Moszkvának 2014 óta nincs kapcsolata az Európai Unióval, amióta Moszkva elcsatolta Ukrajnától a Krím félszigetet.
A külügyminiszter azt is megemlítette, hogy Moszkva “mostantól” nem bízik Washingtonban és Brüsszelben.
„Az EU-t egyáltalán nem érdekli érdekeink megértése” – tette hozzá Lavrov.
„Csak az a fontos számára, hogy milyen döntések születtek Brüsszelben. És ami Washingtonban eldőlt, azt Brüsszelben is eldöntötték.”
Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök több, mint négy hónappal ezelőtt katonákat küldött Ukrajnába, a Nyugat válaszul számos példátlan szankcióval sújtotta Oroszországot.
Az Egyesült Államok és Kanada, amelyek sokkal kevésbé támaszkodnak Oroszországra mint energiaszolgáltatóra, mint Európa, betiltottak minden orosz olajimportot.
Az Európai Unió ugyanakkor csak fokozatos olajembargót vezetett be Moszkvával szemben, bár a G7 országok vezetői szerdán bejelentették, hogy megállapodtak abban, hogy megvizsgálják az orosz olaj árplafonjának lehetőségét.
A háború globális élelmiszerválságot is kiváltott, aminek következtében a gabona, az étolaj, az üzemanyag és a műtrágya árai megugrottak.
Oroszország és Ukrajna adja a világ búzaellátásának közel egyharmadát, illetve Oroszország a világ legfontosabb műtrágyaexportőre, Ukrajna pedig a kukorica- és napraforgóolaj fő szállítója.
Moszkva szerint az ellene hozott nyugati szankciók okolhatók a globális élelmiszerhelyzet romlásáért.
A szankciók nem közvetlenül az orosz gabonára és műtrágyára vonatkoznak, de a háború korlátozza ezen termékek szállítási útvonalait, illetve a harcok miatt komoly biztosítási és finanszírozási nehézségek támadtak.
Érdemes elolvasniMár a NATO szerint is fenyegetést jelent Kína a világrendre
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Gyilkosság vagy őrület: Mi okozta valójában Edgar Allan Poe halálát?
Zelenszkij belemenne a tűzszünetbe, de a NATO segítségét kérné hozzá
1,5 millió évvel ezelőtt két különböző emberi faj találkozott egymással
A fejlett idegen civilizációk akár fel is zabálhatják csillagukat annak energiájáért
Megnyílt a Shibuya, kivételes pán-ázsiai étterem, ahol a steak és a sushi is előtérbe kerül
123 embert találtak egy ősi és furcsa álló tömegsírban